Archiv pro rubriku: Odkazy

Nie je odkaz ako odkaz

Nie je odkaz ako odkaz

29. Máj 2010

Skusenejších čitateľov blogu týmto článkom zrejme neohúrím, na druhú stranu myslím, že po prečítaní ľutovať nebudú. (Skoro) každý, kto sa niekedy aspoň trochu snažil získať odkazy pre svoj web vie, že nie je odkaz ako odkaz. Je to dané vývojom vyhľadávačov, ktoré neustále menia váhy rôznym parametrom tak, aby čo najlepšie napodobňovali správanie ľudí a samozrejme čo najlepšie eliminovali pokusy umelo meniť výsledky vyhľadávania. Za všetky spomeniem snáď veľmi obľúbené pätičkové výmeny.

S postupom času sa samozrejme menia váhy aj ostatným faktorom vstupujúcim do hodnotenia stránok. Pomaly klesá význam odkazov, title a naopak stúpa význam veku a dôveryhodnosti domény. V tomto článku by som rád trochu stručnejšie rozobral rôzne prípady odkazov.

Odkaz z viacerých domén je lepší ako viac odkazov z jednej domény

Preto pri posudzovaní konkurencie v obobre treba brať do úvahy hlavne počet jednotlivých domén, nie celkový počet odkazov. Nie je nič neobvyklé na otázke typu: “Ja mám tisíc linkov a oni majú 50, ako je možné že sú predo mnou?”

Odkazy z unikáteho obsahu majú väčšiu váhu ako inde umiestnené linky

Veľký boom zaznamenávajú PPP (pay per post), teda hovorovo povedané PR články. Je to hlavne tým, že odkazy sú situované do textu a ten je zase zväčša umiestnený niekde v strede webu. Takéto odkazy sú hodnotnejšie ako linky zo sidebarov, pätičiek, či rôznych líšt.

Odkazy umiestnené vyššie v kóde sú významnejšie ako tie nižšie

Na základe jednoduchých pokusov, ktoré si každý môže spraviť aj sám, sa potvrdilo, že odkazy umiestnené vyššie v kóde majú väčšiu váhu ako tie nižšie situované. Je to ďalší dôvod, prečo nemeniť desiatky odkazov do pätičky.

Stránky odkazujúce na spamové weby, devalvujú hodnotu všetkých odkazov

Odkazy z webov, ktoré odkazujú na nerelevantné, či “zakázané” (tzv. bad sites) stránky, znižujú význam ostatným odkazom. Takéto odkazy môžu byť ošetrené aj reláciou nofollow. Preto treba dávať pozor, odkiaľ odkazy beriete (kupujete), aby ste zbytočne nevyhodili financie.

HTML odkazy sú čiastočne hodnotnejšie ako odkazy cez obrázky

Ak máte web na ktorom môžete využiť traffic cez obrázkové vyhľadávanie, určite ku všetkým vyplňte alt. Ak ale plánujete niečo robiť aj s externými odkazmi, odporúčam skôr využiť klasický html odkaz s anchor textom. To platí hlavne pre konkurenšnejšie obory. Odkazy cez obrázky aj keď s vyplneným alt-om, majú nižšiu váhu ako odkazy klasické.

Určite by sa dalo spomenúť mnoho ďalších faktorov ktoré vplývajú na silu odkazov ako dôveryhodnosť, čerstvosť, kvantita, rôzne iframy a noscript, blizkosť k autoritám a ďalšie, no bude musieť stačiť toto.

Prečo odkazy nevymieňať

Existuje nieľko dôvodov prečo odkazy nevymieňame a neodporúčame to ani naším klientom. Naopak, existuje snáď len jeden pádny dôvod, prečo takúto formu linkbuildingu využiť a tým je jednoduchosť (možno aj interpretovať ako lenivosť).

Celkom ma udivuje, že aj väčšie a snáď aj skúsené agentúry, ktoré linkbuilding ponúkajú, používajú túto archaickú formu, čo horšie je to ich hlavná činnosť, hneď po registrácii do katalógov. Keby to mám zobrať z pohľadu klienta, vidím to asi takto. Najmem si na to ľudí, čo tomu (zrejme) rozumejú a nechám si poradiť. Keď tvrdia, že výmena odkazov je dobrá a na vyhľadávače zaberá, budem im zrejme veriť. Skúsenejší klient by ale mohol namietať, prečo platím nemalé peniaze agentúre, ktorá len osloví niekoľko desiatok webmasterov s ponukou výmeny. Logicky všetky výdavky na tvorbu odkazov skončia na účte agentúry. V lepšom prípade skončím s pätičkou plnou ako tak relevantných odkazov, ktoré naozaj zaberú, v tom horšom skončím len s nevkusne preplnenou pätičkou odkazov, ktoré sú na nič, naopak môže ešte uškodiť. Keď nie hneď, neskôr (trúfam si povedať) určite. Dokonca aj vždy (za googlom) zaostalý seznam už dlhšiu dobu takéto weby ľahko nachádza a úspešne penalizuje a to veľmi tvrdo.

Keď klientom hovoríme, že seo je lepšie ako ppc je to hlavne preto, že nadobudnuté pozície su dlhodobé, web je upravený a taktiež klient samotný je poučený ako ďalej pokračovať. Vždy dbáme na to, aby odkazy boli kvalitné, ak sa dá aj trvalé a aby naozaj spĺňali to, čo majú. Nemôžeme a nechceme zobrať peniaze s tým vedomím, že v budúcnosti naše počínanie môže viesť k opačnému efektu, za akým bolo vynaložené. Keby mám teda zhrnúť prečo nepoužívať výmenu odkazov:

  • neúčelne vynaložené peniaze
  • ľahko odhaliteľná taktika linkbuildingu
  • často penalizovaná znížením rankov a stratou pozícií
  • málo účinná forma s pomalým nábehom
  • neustála potreba kontroly, či je odkaz stále na mieste
  • časté porušenie dohody o počte, umiestnení alebo relevancii ostatných odkazov
  • výmeny s nekvalitnými webmi

Kedy odkazy meniť a ako? Ja odporúčam len pri konkurenčných oboroch s výhliadkou na dlhodobú prácu a spraviť minimálne výmenu rafinovanejšie, teda napríklad z textov a cez web tretej strany. Vhodné napríklad pre portfólio podporných webov, kde sa weby zamerajú na úzko špecifikované produkty a zároveň sa využijú na beznákladový linkbuilding formou výmien. Znova však treba dbať na všeobecné pravidlá a vhodne to nakombinovať, aby to naozaj malo svoj význam.

Kde nájsť spätné odkazy?

Pri písaní článkov na blog zabúdam na ľudí, ktorí poznajú len úplne základy. S takými sa naopak často stretávam na obchodných stretnutiach. Nie je zrovna jednoduché vysvetlovať o čom SEO je, keď protistrana nepozná význam slov ako spätný odkaz, či dokonca hypertextový odkaz. Preto by som dnes rád uviedol úplne jednoduchú taktiku, ako si nájsť spätne odkazy bez pracného vyhľadávania vo vyhľadávačoch a podobne. Zároveň budete mať ako takú istotu, že pokiaľ tam má odkaz konkurencia, bude to pravdepodobne prístupné aj pre vás.

Metóda  ktorú popíšem, patrí medzi základné techniky pri hľadaní spätných odkazov. Pri ich hľadaní sa v prvom rade zameriavame na relevanciu s cieľovým webom. Úplne základná otázka znie: “Ako je možné že ten, či onen web je predo mnou?”. Menšou časťou úspechu býva lepšie zvladnutá optimalizácia webu. Treba k tomu ale pripočítať vhodnú štruktúru, ktorá je naopak veľmi dôležitá a rovnako vek domény. Keď si ale toto všetko odmyslíme, ostane nám to podstatné, spätne odkazy (linky, backlinky).

Najvhodnejším nástrojom ešte stále je yahoo site explorer, prípadne sa už celkom dobre dá použiť open site explorer, či majestic seo a iné. Do políčka vpíšete adresu konkurenčného webu a už len krok po kroku kontrolujete zdroje odkazov. Teoreticky, takto dorovnáte náskok vašej konkurencie.

Ale len teoreticky. Bez skúseností ani týmto spôsobom nebudete vedieť vydedukovať váhy jedntotlivých odkazov a ľahko tak stratíte tak čas či peniaze. Treba vedieť posúdiť umiestnenie, či je odkaz nofollow alebo dofollow, či je site wide alebo single page a ďalšie veci, ktoré váhu odkazov veľmi ovplyvňujú. Netreba sa zľaknúť keď uvidíte tisícové čísla, často to býva spôsobené práve tým, že odkaz je po celej šírke webu, na každej podstránke. Tak či onak, bez skúsenosti budete zrejme len tápať v číslach a odkazoch, budete opakovať chyby konkurencie, pretože ako laik ich nespoznáte.

Neostane vám nič iné, ako sa obratátiť na profesionálov, ktorých je na slovensku len pár. Áno, SEO služby dnes ponúka kdekto, ale len pár ľudí naozaj vie čo robí, pretože sa tomu denne venujú. Rovnaký názor má Pizzaseo, či Peter Šoltés.