Archiv pro rubriku: Vyhladavače seo

Ako pidať stránku do Google

Google je najpouživanejši a najväčši webový vyhľadávač pomocou ktorého ostatný užívateľia dokážu vyhľadať aj vašu web stránku.

 

Vaša stránka sa do zoznamu Google automaticky po jej publikovaní (vytvorení) sama pridá asi v priebehu 1. mesiaca.

Poradie vašej web stránky v Googli závisí od návštevnosti a od počtu odkazov (linkov) ktoré na vašu stránku smerujú z iných stránok alebo webových vyhľadávačov, preto je veľmi dúležité zaregistrovať vašu stránku na čo najviac webových vyhľadávačov a katalógov poprípade umiestnovať odkazy na vašu stránku na iné strýnky ale stránky s vysokou návštevnosťou majú na vaše poradie vyššý vpliv akos tránky s malou návštevnosťou.

 

pridanie web stránky ručne do Googlu: http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl

 

Spätné odkazy – Linkbuilding

Spätné odkazy alebo backlinks sú jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujcich poradie vo vyhľadávačoch a preto sú pri seo optimalizácii nepostrádateľné. Jedná sa o časť optimalizácie web stránok nazývanú off-page SEO.

Budovanie spätných odkazov a ich zdroje

Získavanie spätných odkazov by malo nasledovať potom ako máme správne vykonanú prvú časť – tzv. on-page SEO. Bez toho nemá budovanie spätných odkazov veľký význam.
Zdroje spätných odkazov môžeme v jednoduchosti rozdeliť na:

  • registrácia do katalógov

  • vydávanie PR článkov

  • výmena odkazov

  • linkbaiting

  • kupovanie odkazov

Teraz trochu podrobnejšie k jednotlivým zdrojom

Registrácia do katalógov

Toto by mal byť základ každého budovania spätných odkazov. Jedná sa o najjednoduchší spôsob linkbuildingu. To ale samozrejme ako to už býva znamená aj to že je pravdepodobne najmenej účinný. To nakoľko je registrácia účinná závisí od viacerých faktorov. Jedným z nich je konkurenčnosť daného prostredia – nakoľko sú konkurenčne náročné kľúčové slová na ktoré cielime. V prípadoch keď sa pohybujeme v nie vysoko konkurenčnom prostredí je možné dosiahnuť vysokých pozícií v SERP aj po samotnej registrácii do internetových katalógov avšak z dvomi podmienkami. Po prvé naozaj kvalitné on-page SEO a po druhé správna registrácia. Je jednoduché registrovať stránku do katalógov, ale nie je jednoduché registrovať ju správne. Odkazy podliehajú schváleniu administrátorov jednotlivých katalógov t.j. majú možnosť pozmeniť odkaz alebo ho aj úplne odmietnuť. Dôležité sú samozrejme anchor texty a descriptions. Tie musia okrem iného variovať. Zoznamov katalógov je na webe veľa, stačí „vygoogliť“.

Publikovanie PR článkov

 

Reklamné články, alebo PR články sú ďalšou z možností ako získať kvalitné spätné odkazy. Výhodou takto získaných spätných odkazov je to, že sú spravidla viac cenené z pohľadu google ako nejaké odkazy z patičky webu, alebo bočného menu ako je to často vidieť na niektorých stránkach. Tieto odkazy vyzerajú oveľa prirodzenejšie. Ďalšou výhodou je tématická relevantnosť. Význam spätného odkazu je oveľa vyšší zo stránky tématicky rovnakej, alebo aspoň príbuznej k nášmu webu, ako z webu s úplne inou témou.Toto máme pri vydávaní PR článkov plne pod kontrolou, keďže je ich možné napísať vo vlastnej réžii. Počet serverov s možnosťou bezplatného vydania reklamných článkov je na Slovensku značne obmedzený, hlavne tých kvalitnejších je iba niekoľko. Bola by ale chyba nevyužiť túto možnosť linkbuildingu, hlavne keď pomer cena/náklady je v tomto prípade veľmi výhodný.

Výmena odkazov

Výmena odkazov je jedným zo spôsobov ako získať spätné odkazy smerujúce na stránku. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov. Oslovím iného správcu stránky a ponúknem mu že na svoju stránku umiestnim odkaz na jeho stránku a on spraví to isté. Má to však aj viaceré nevýhody. Po prvé google to nemá rád. Je to obchádzanie jeho algoritmu. Nie sú to prirodzené odkazy ale umelo vytvorené. Google to vie aj samozrejme odhaliť. V minulosti mala výmena odkazov výrazne vyšší vplyv na lepšie pozície ako v súčasnosti. Navyše pri väčšom počte výmenných linkov hrozí s vysokou pravdepodobnosťou zníženie GTPR – google toolbar pageranku. Bežne sa zníži GTPR takto postihnutej stránky o 2 až 3 body. Ak máte teda GTPR 5 ľahko a veľmi pravdepodobne sa stane to, že sa zníži na GTPR 2. To síce neovplyvňuje pozície, ale často krát to zabráni ďalšej výmene odkazov. Toto hrozí pri väčšom počte výmenných odkazov, počet je individuálny ale viac ako 4-6 neodporúčame. Dôležité je tiež umiestnenie takýchto odkazov. Najhoršie možné miesto je v patičke stránky a side-wide – to je na každej podstránke celého webu. Ak vymieňať, tak s tématicky relevantnými stránkami.

Linkbaiting

Ak by bol svet dokonalý, tak by mal existovať iba tento spôsob získavania spätných odkazov. Ale nie je. Linkbaiting je prirodzené získavanie spätných odkazov na stránku. V princípe sa jedná o toto. Obsah stránky je natoľko kvalitný, že správcovia iných webstránok alebo bloggeri prirodzene odkážu na danú stránku a tým pádom získate spätný odkaz. Riešením je teda publikovať taký obsah, aby ľudia prirodzene na Vás odkazovali. Vyzerá to jednoducho, ale nie je to jednoduché. Aby niekto svojich návštevníkov odkázal aj na inú stránku musí byť cielová stránka nie len kvalitná, ale často krát aj originálna. Internet je plný duplicít, už aj z tohto vyplýva, že naozaj kvalitného obsahu je percentuálne veľmi málo. Získavať backlinky takýmto spôsobom je asi to najťažšie, ale na druhej strane sú takéto odkazy často krát tie najkvalitnejšie aké je možné získať. Dôvodom je to, že často krát sa jedná o odkazy zo stránok s vysokou autoritou v danej téme. Rovnako tak sú to často krát tzv. deep linky teda odkazy smerujúce na konkrétnu podstránku webu a nie iba na hlavnú stránku. Toto je ďalší z faktorov ktore berie google do úvahy pri radení výsledkov – SERP.

Linkbuilding – čo to je?

Linkbuilding – čo to je?

Linkbuilding (alebo tiež tvorba spätných odkazov) je najdôležitejšia časť optimalizácie pre vyhľadávače. Prichádzajúce odkazy stále sú a zrejme ešte dlho budú tým najvplyvnejším faktorom v radení výsledkov vo vyhľadávačoch. Ak váš web má za sebou seo audit ( v niektorých prípadoch nie je potrebný), môže sa začať s off-page optimalizáciou.

 

Kedy očakávať výsledky?

Linkbuilding je dlhodobá činnosť a ak chcete požadované výsledky, treba počítať s niekoľkomesačnou prácou, ak chcete návštevnosť ihneď, je tu pre vás iná, vhodnejšia forma reklamy PPC. Čas, za ktorý sa výsledky prejavia je priamo úmerný konkurenčnosti v danom segmente, stavu v akom sa váš web momentálne nachádza, veku domény, počtu optimalizovaných spojení, hľadanosti spojení, atď. Skrátka vždy je to individuálne a aj preto všetky ponuky robíme na mieru zvlášť každému klientovi. Pri tvorbe odkazov väčšinou nevyžadujeme vašu spoluprácu, no niekedy dodáme odporúčania ako zlepšiť web, doplniť ho o nový obsah a ďalšie veci podľa potreby, aby sa efekt z linkbuildingu maximalizoval. Každý mesiac vám dodáme správu čo sa urobilo a čo sa zmenilo, aby ste o všetkom mali prehľad.

 

Aké budú výsledky?

Výsledky linkbuildingu by sa dali zhrnúť do viacerých bodov. Tým hlavný je samozrejme zvýšenie návštevnosti prichádzajúcej z nami optimalizovaných kľúčových slov. Druhý, dá sa povedať, vedlajší efekt je plošné, celkové zvýšenie návštevnosti webu vďaka novým odkazom. Treba spomenúť aj priamu návštevnosť z odkazov, ktorá sa taktiež počíta. Výsledok linkbuildingu môže byť aj zvýšenie povedomí o vašej značke, ktorú sa snažíte propagovať. Neskôr si ju ľahšie spoja s konkrétnym produktom, službou, či spoločnosťou.

 

Čo všetko linkbuilding zahŕňa?

Linkbuildingová stratégia je individuálna záležitosť. Dá sa vyberať z viacerých foriem, veľkú rolu v tom hrá aj vyčlenený rozpočet. Vždy sa snažíme vyberať optimálnu formu vzhľadom na kapitál a povahu webu.

Možnosti linkbuildingu:

  • Nákup odkazov
  • Výmena odkazov
  • PR články
  • Záložkovanie – vybrali.sme.sk, …
  • Registrácia do internetových katalógov
  • Linkbaiting

a rôzne ďalšie formy.

Registrácia do vyhľadávačov – optimalizácia stránky pre vyhľadávače

Čo presne znamená optimalizácia stránky pre vyhľadávače? Ide o návrh, písanie a kódovanie HTML stránky spôsobom, ktorý zvýši šancu, aby sa Vaša stránka umiestnila na prvých miestach výsledkov vyhľadávania pre vybrané kľúčové slová a frázy.

Registrácia do výhľadávačov

Základnou úlohou je registrovať stránku, do čo najväčšieho počtu vyhľadávačov a získať tak prvý predpoklad veľkej návštevnosti stránky. Môžeme začať tými najväčšími vyhľadávačmi:

Slovenské katalógy a vyhľadávače

Zoohoo
Centrum.sk
Best SK
Hladat
Najdes
EXO
Zoznam
Atriniti
Katalog
Kde je
Webstranka
Všetko
Pozri
Katalog.sk-fun
SuperZoznam
e-katalog
webcenter.sk

Svetové katalógy a vyhľadávače

Google
MSN Search
Lycos
Yahoo
Zepti
AOL Search
Teoma
AltaVista
AskJeevels
Open Directory
AllTheWeb
HotBot
Dogpile

Návrh optimalizovanej stránky pre vyhľadávače

Najvhodnejší čas pre budovanie optimalizovanej stránky pre vyhľadávače je už pred návrhom stránky. Keď dizajnér navrhne vzor stránky a predloží na schválenie, mal by tento návrh posúdiť odborník na optimalizáciu, schváliť usporiadanie stránky pre optimálne indexovanie stránky vo vyhľadávačoch a navrhnúť prípadné zmeny. Po výbere najvhodnejšieho usporiadania stránky, určí správne umiestnenie kľúčových slov v kóde HTML stránky.

Spôsoby indexovania stránky vo vyhľadávačoch

Ako si môžete overiť schopnosti odborníka, ktorý Vám ponúka optimalizáciu stránky pre vyhľadávače? Mal by dokázať správne indexovať Vašu stránku napríklad v Google, Inktomi, a Yahoo. Ide o 2 vyhľadávače a 1 kátalóg stránok, ktoré sa líšia v spôsobe indexovania stránok. Vyhľadávač Google indexuje svoje stránky na základe obsahu stránky. Inktomi zase pomocou sekcie meta-tags na Vašej stránke. A katalóg Yahoo si vyžaduje odlišný prístup. Opýtajte sa preto, ako bude prebiehať návrh stránky pre jednotlivé vyhľadávače. Ak nedostanete 3 rôzne odpovede, budete musieť pouvažovať o zmene vybraného odborníka.

Optimalizácia a redizajn webstránky pre vyhľadávače

Ak potrebujete optimalizovať už hotovú stránku, špecialista pre optimalizáciu Vám môže navrhnúť zmeny v jej usporiadaní a dizajne. Nechápte to ako kritiku, že Vaša stránka nevyzerá dobre. Chce Vám iba povedať, že súčasné usporiadanie stránky nebude správne indexované vo vyhľadávačoch. Napríklad stránka, ktorá je zložená z niekoľkých rámcov(frames), je veľmi zložito a nesprávne indexovaná. Zatiaľ, čo stránka, ktorá nepoužíva rámce je indexovaná veľmi dobre. Odborník v oblasti optimalizácie dokáže ponúknuť spôsob prebudovania stránky na dosiahnutie lepších výsledkov vo vyhľadávačoch tak, aby tým neutrpel pôvodný dizajn stránky.

Marketingový prínos optimalizácie stránky

Optimalizácia pre vyhľadávače a ďalšie marketingové stratégie (banerová reklama, web copywriting, registrácia v zoznamoch, prispievanie do diskusií, časopisov atď.) nie je spôsob, ktorým by sa narušil seriózny obsah a pekný vzhľad stránky. Nesmie ani narušiť dôveryhodnosť Vášho marketingového plánu používaním klamlivých postupov (napr.: používanie kľúčových slov, ktoré nesúvisia s Vašou stránkou). Optimalizácia pre vyhľadávače je spôsob, ako pomôcť Vašim potenciálnym zakazníkom nájsť Vašu webstránku a nestratiť sa tak medzi množstvom stránok konkurencie. Ide o jeden z celého radu špeciálnych marketingových nástrojov v podnikaní na internete.

Užitočné odkazy

Pokiaľ hľadáte podrobnejšie informácie o technikách pri optimalizácii stránky pre vyhľadávače odporúčam Vám článok Beginner’s Guide to SEO.

Bezplatná registrácia do vyhľadávačov

Pripravil som pre Vás článok, v ktorom nájdete priame odkazy na vyhľadávače pre rýchlu registráciu Vašej stránky.

Zoznam vyhľadávačov budem pravidelne aktualizovať a dopĺňať o nové informácie.

Hlavné zahraničné vyhľadávače

Kliknutie na tieto odkazy Vás presmeruje priamo na stránky pre zaregistrovanie Vašej stránky:

 Ďalšie zahraničné vyhľadávače a katalógy